Acai Üzümü Nedir? Gittikçe Popülerleşen Bu Amazon Meyvesi Hakkında Daha Fazla Bilgilenmek İçin Gelin Acai Üzümü Faydalarına Bir Göz Atalım!

Bugün bütün dünyada gittikçe daha fazla ün sahibi olmaya başlayan bir meyveden bahsedeceğiz. Bu ününü yüksek besin değerlerine borçlu olan acai üzümü nedir ve vücudumuza ne gibi faydalı etkileri bulunmaktadır?

Diyetinize ekleyebileceğiniz bir çok farklı orman meyvesi bulunmakta. Fakat acai üzümü bütün bu orman meyveleri arasında en yüksek besin değerlerine sahip olanı. Amazon yağmur ormanlarında yetişen bu harika meyve, süper-yiyecek (super-food) ailesindendir. Bu meyve aslında yüz yıllardır (özellikle latin amerikada) şifalı, sağlıklı ve enerji arttırıcı gibi özelliklerinden dolayı oldukça popülerdi ve artık ülkemizde de yavaş yavaş popülerleşmeye başlayan bu meyveyi yakından tanımanın vakti geldi!

 

1. Kalp Sağlığını Destekler

Diğer bir çok orman meyvesinde de bulunduğu gibi, acai üzümleri de bol miktarda antosiyaninlere sahiptirler, antosiyaninler dengeli kolestrol seviyelerini korumaya yardımcı olan antioksidantlardır. Ayrıca, dolaşımın desteklenmesi, genel kan kompozisyonunun iyileştirilmesi ve kan damarlarının rahatlatılması gibi faydalar açısından da zengindirler.

 

2. Kalsiyum ve Lif Deposu

Acai üzümü bol miktarda kalsiyuma sahiptir. Bir avuç acai üzümü; kemik, kalp, kas ve sinir sisteminizi desteklemede oldukça etkili olacaktır. Diğer yandan acai üzümleri yüksek miktarda sağlıklı liflere sahiptirler, bu lifler metabolizmanızı ve kan şekerinizi desteklemede kesinlikle harikadır.

 

3. Kilo Kaybına Yardımcı Olur

Acai üzümü kilo kaybetmenize ve sağlıklı kilonuzu korumanıza yardımcı olabilir. Yapılan bir araştırmaya göre 200 gram acai üzümü yemek aşırı kilolu kadınlarda; vücut yağ oranını ve kırışıklıkları azaltırken diğer yandan insulin duyarlılığını arttırmıştır.

 

4. Cilt Sağlığına Faydalıdır

Acai yağından yapılan doğal vücut bakım kremleri, kimyasal bazlı vücut kremlerine oranla çok daha iyi birer alternatiftirler. Acai yağının barındırdığı yüksek antooksidant değerlerinden dolayı günümüzde bir çok güzellik ürünü acai yağına sahiptir. Aynı zamanda sadece güzellik ürünlerinde değil, besin olarak tüketildiği zaman da cildinizin sağlıklı gelişimine fayda sağlayacaktır.

 

5. Sindirim Sistemini Destekler

Acai üzümü sindirim sisteminin temizlenmesine ve performansının iyileştirilmesine yardımcı olur. Bu meyvelerin güçlü detoksifikasyon kapasiteleri vardır ve tohumlardan yapılan un, iyi bir diyet lifi kaynağıdır.

Not: Un demişken, bu sağlıklı ekmekler listesine göz atmanızda fayda var 😉

 

6. Tahrişi Azaltır

Yapılan bir araştırmaya göre acai üzümü, ak ciğerlerde tahrişten olayı ortaya çıkan solunum sıkıntısı gibi hastalıkları önlemede de yardımcı olabilmektedir.

 

7. Hücresel Sağlığı Destekler

Acai üzümü vücudunuz hücresel koruma sisteminde önemli rol oynar, buna göre acai üzümü hücrelerin güçlü kalmasına yardımcı olurken serbest radikallerin vücutta hasar oluşturmasını engeller. Kimilerine göre acai üzümü, söz konusu serbest radikallere ve süperoksitlere karşı savaşmak olduğunda diğer bütün meyve ve sebzelerden daha güçlüdür.

 

8. Bağışıklık Sistemini Destekler

Acai üzümünün süper-yiyecekler ailesinden olmasının bir çok iyi sebebi var. Araştırmalara göre, acai üzümü gamma delta T hücrelerinin üretimini arttırmada aktif rol oynamaktadır, bu hücreler vücudumuzun savunma sisteminde önemli rol almaktadırlar.

 

9. Yaşlanmayı Geciktirir

Acai üzümü oksidatif hasara bağlı olarak yaşlanma sürecini yavaşlatabilir veya tersine çevirebilir. Antioksidan seviyesini kıyasladığımız zaman acai üzümü normal üzüme oranla on kat daha fazla antioksidana sahiptir.

 

10. Enerji Deposudur

Yüksek sağlık etkilerinden dolayı acai üzümü özü tüketmek enerjinizin ve dayanıklılığınızın artmasına ve hatta antrenman sonrası oluşan kas ağrılarının azalmasına yardımcı olabilir. Enerjiye ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüzde bir avuç acai üzümü sizin için yeterli olacaktır.

 

Sonuç

Acai üzümü yeni yeni popülerleşmeye başlasada aslında çok uzun zamandır latin amerikada bolca tüketilmektedir, böylesine faydalı bir meyvenin sofralarımızda yavaş yavaş yer almaya başlayacağı ise kesin bir gerçek. Acai üzümü her yerde satılmamakla beraber, satın alırken doğal olduğundan emin olmakta da fayda var. Genellikle Amazonlar dışında yetişmesi oldukça zor olan bu meyvenin hormonlar ile yetiştirilmiş türleri de mevcut ve tabi ki bu türler doğal olanlar kadar yüksek besin değerlerine sahip değiller.

Acei üzümü nedir sorusunu cevapladık ve artık bu meyveyi daha yakından tanıyoruz. Peki sizin favori meyveniz hangisi? Yorumlarda bahsetmeyi unutmayın!

Hadi, bir tekrar daha!

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.