Özellikle Diyetlerine Yeni Başlayanlar İçin Büyük Bir Sorun, Ani Acıkma. Fakat Açlık Hissini Gidermek İçin Bilimin Size Haberleri Var!

Yağ yakmak söz konusu olduğunda, soğuk ve sert gerçeği göz ardı etmenin hiçbir yolu yoktur; Ne yediğinize dikkat etmelisiniz! Fakat yeni bir diyete başlamak ve günlük aldığınız kalori miktarını azaltmak her zaman kolay olmayabiliyor, özellikle aniden bastıran açlık hislerinden dolayı. Kalorileri azaltmak ve makrolarınızı hesaplamak oldukça eğlencelidir, özellikle aniden gelen açlık hislerine ya da sürekli karın guruldamalarını göz ardı etmeye alışkınsanız. Peki bizi oldukça zorlayan bu açlık hissini gidermek için bir şeyler yapabilir miyiz?

İyi haber, diyet yaparken açlığınızı bastırmanız mümkün. Bir kaç başarılı taktik uygulayarak öğünler arasında açlık hormonunuzu kontrol altında tutabilir ve gerçek açlık ile alışkanlıktan, can sıkıntısından veya susuzluktan dolayı oluşan açlık arasındaki farkı anlayabilirsiniz.

 

Suyun Önemi

Amerikalı bir diyetisyen olan Jennifer Bowers, açlığın beklenmedik bir anda ortaya çıkması durumunda buz gibi bir bardak su içilmesini tavsiye ediyor ve ekliyor; “Dehidratasyon(sıvı kaybı) veya susuzluk, aslında iyi bir hidratasyona ihtiyacımız olduğunda aç olduğumuzu düşünmemize neden olabilir. ”

 

Yapılan bir çalışmada yemekten önce yaklaşık yarım litre su tükettiğini belirten bireylerin yemekten önce su tüketmeyenlere oranla daha fazla kilo kaybettikleri gözlemlenmiştir. Suyun vücudumuza mükemmel faydaları bulunmakta, bunlardan bir tanesi de aslında doygunluk hissi. Basitçe söylemek gerekirse yemekten hemen önce içilen suyun kişiyi daha doymuş hissettirmesinden dolayı, aynı kişilerin tükettikleri yemek miktarı da azalmış olacaktır.

Eğer yemek yedikten hemen sonra karnınız acıkıyorsa soğuk bir içecek içerek bunun gerçekten açlık olup olmadığını anlayabilirsiniz. Suyun içmenin sizi tokluk hissi verebileceği gibi, susuzlukta sizi aç hissettirebilir. Biraz pratik yaptıktan sonra bu ikisi arasındaki farkı rahatça anlayabileceğinizden hiç kuşkum yok.

 

Yüksek Yoğunluklu Antrenmanları Deneyin

Bazı araştırmalar yüksek yoğunluklu antrenman yapmanın iştahı bastırabileceğini göstermektedir. Açlık hissini bastırmak için iki dakika süren bazı egzersizlerin yapılması aslında gereken ihtiyacınız olan tek şey olabilir.

 

Yapılan bir araştırmada, 8 aşırı kilolu kişilerden bir kısmı sadece rahatça dinlenmeye ve bazıları bütün güçleri ile 2 dakika boyunca bisiklet makinesinde pedal çevirmeye bırakıldılar. İki saat sonunda araştırmacılar katılımcıların hormon değerlerini ve kendi ağızlarından iştah durumlarını raporladılar.

Araştırmalar sonucunda pedal çeviren kişilerin hemen acıkma oranının diğer kişilere oranla daha düşük olduğu gözlemlendi. İştahsızlıkları, muhtemelen halk arasında açlık hormonu olarak bilinen ve bilimsel adıyla ghrelin hormonu olan yapının düzeylerinin esonrası azalmasına bağlıydı.

Bununla birlikte bir sonraki öğünlerinde iki grubunda gün sonunda aynı oranda kalori tükettiğini belirtmekte fayda var. Bu sebeple yoğun egzersiz yapmak açlığı kontrol altına almada yardımcı olabilir fakat uzun dönem kilo kaybetme etkisi yine de kesin değildir.

 

Açlık Hissini Gidermek İçin Proteine Odaklanın

Vücudunuz kas kütlesi oluşturmak için proteine ihtiyaç duyar, ancak protein aynı zamanda iştahı bastırmada da çok yardımcı olabilir.

Bazı araştırmacılar daha bol protein tüketen kişilerin daha az kalori tükettiğini söylemektedirler. Buna göre protein sindirimi en uzun süren sindirimlerdendir ve en iyi doygunluk hissi vericisidir. Bununla beraber metabolizmanızın dostu ve yağsız kas kütlenizin de korunmasına da yardımcıdır. Bu whey protein tükettikten sonra neden normal yemek yiyemediğiniz sebebidir. Bu sebeple kimi zaman whey protein kilo vermek için de kullanılabilir.

Elbette ki burada en önemli nokta ne kadar tüketmeniz gerektiğini bilmenizdir. Eğer yeterince protein aldığınızdan emin değilseniz protein alımınızı biraz arttırmada fayda var.

Protein shake hazırlarken içine bir kaç malzeme koyarak daha yoğun bir içecek oluşturabilirsiniz, bu da aynı zamanda sizin açlığı bastırmanıza etki edecektir.

 

Yüksek Hacimli Düşük Kalorili Besinler

Tıpkı su gibi; salata, meyve, çorba ve çiğ sebzeler gibi yüksek kaliteli ve düşük kalorili besinler tüketerek midenizi doldurabilir ve öğünlerde fazla yemenin önüne geçebilirsiniz.

 

Bu kilo kaybetme teorisi, düşük kalorili gıdaların yüksek tüketimini teşvik etmek ve daha fazla kalorili gıdaların tüketimini kontrol altında tutmak veya yağ tüketimini azaltmak üzerine odaklandıklarında daha başarılı olmaktadır. Gerçek dünyada, bu teori temelde herhangi bir öğünden önce salata ve pişmiş sebze yemeye dönüşmektedir.

Burada ana fikir su tüketmek ile aynıdır, kalorisi yüksek yemeği tüketmeden önce midenizi belli bir oranda besin ile doldurmanız, doygunluk hissi oluşmasına ve ana yemeği daha az yemenize sebep olacaktır. Bunun yanında yüksek kalorili besinlerden önce aldığınız bu gıdalar ile farklı vitamin ve mineral ihtiyaçlarınızı da karşılamış olacaksınız. Güzelim Türk mutfağının çorbalarını zaten bir çoğumuz öğünlerinden eksik etmiyordur bile.

Açlık hissini gidermek için kullanılan bu yöntemlerin etkileri kişiden kişiye değişebilir, her zaman ki gibi en önemlisi denemeniz ve etkileri gözlemlemenizdir. Hatta bu yöntemleri denerken aslında bunlardan farklı fakat tam da sizin aradığınız yeni bir yöntem keşfedebilirsiniz! Daha başarılı diyetler dileği ile..

 

Hadi, bir tekrar daha!

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.