Neredeyse Her İki Güzellik Kreminin Birinde Bulunan ve Hatta İçecekleri Dahi Raflarda Yer Alan Aloe Vera Nedir?

Hepimiz en azından bi kez Aloe Vera ismini bir yerlerde duymuş veya görmüşüzdür. Aloe Vera kremleri, saç bakım ürünleri, sabunları veya içecekleri.. Saymakla bitmez. Aloe Vera’nın sağlık ve kozmetik hayata güçlü bir giriş yaptığı, popülerliğinden ödün vermeden de buna devam ettiğini söylemek sanırım yanlış olmayacaktır. Aloe Vera’nın bir çok farklı özelliği bulunmaktadır, bazı ülkelerde güneş yanıklarından kurtulmak için bile kullanılmaktadır. Peki hayatımızda bu kadar yer edinen Aloe Vera nedir ve bizlere faydaları nelerdir? Hadi başlayalım!

Aloe Vera Nedir?

Aloe Vera özünde Arap Yarımadasından gelmektedir fakat tropikal iklimde yetişmektedir. Popülerliğinin iyice artması ile beraber bir çok kişi bu bitkiyi evlerinde de yetiştirmektedir. Bunun en temel sebebi Aloe Vera’nın kolayca bakılabilmesi ve görsel olarakta hoş bir görüntüye sahip olmasıdır. Bunların hepsine ek olarak, yapraklarının içinden çıkan jel ile bir çok rahatsızlık tedavi edilebildiğinden dolayı, meraklıları için kolayca ulaşılabilirdir.

Aloe Vera’nın taze yaprakları; kabuk ve Aloe jeli kısımlarından oluşmaktadır. Jelin saydam bir görüntüsü vardır, bu jelin 18 amino asit, 20 mineral, 12 vitamin içerdiği söylenmektedir ve vücudumuz tarafından bu jelin absorbe edilmesinin hiç bir zararı yoktur.

 

Aloe Vera’nın Kullanım Alanları Nelerdir?

Aloe Vera’nın medikal kullanımın geçmişi Mısır’a kadar dayanmaktadır. Bugün ise, yapılan araştırmalar sonucunda bunun sebebini ve Aloe Vera’nın bizlere sunduğu faydaları daha da detaylı biliyoruz.

 

Vitamin ve Mineral İhtiyacınızı Karşılar

Aloe Vera’nın ismi çoğu zaman süper yiyecek ailesinde geçmektedir. Bu yiyecekler ‘süper’ sıfatını hastalıklarla savaşma ve hücreleri iyileştirme kabiliyetlerinden taşırlar. Aloe Vera ise içerisinde bulundurduğu vitamin ve mineraller sayesinde bu konuda oldukça kabiliyetlidir.

Aloe Vera; kalsiyum, krom, bakır, selenyum, magnezyum, manganez, potasyum, sodyum ve çinko gibi birçok mineral içermektedir. Aynı zamanda A, C ve E vitamini (her biri güçlü antioksidanlardırlar) ve B12, folik asit ve kolin kaynağıdır.

 

Susuzluğunuzu Gidermeye Yarımcı Olur

Aloe Vera, mineral ve vitamin bakımından sporcu içeceklerine oldukça yakındır ve bu sebeple sağlam bir antrenman sonrasında susuzluğunuzu gidermek için birebirdir. Aloe Vera’nın biraz acı bir tadı olabilir ve bu sebeple genellikle şekerlendirilerek satılmaktadır, Aloe Vera içeren içecekleri alırken içerisinde bulunan şeker oranını kontrol etmek isteyebilirsiniz.

 

Sindirim Sistemini Rahatlatır

Yapılan araştırmalara göre Aloe Vera, mide ekşimesi ve hazımsızlık semptomlarını yatıştırmak için kullanıldığından oldukça etkileyici sonuçlar vermektedir.

 

Cildi Nemlendirir

Aloe Vera kozmetikte de yaygın olarak kullanılmaktadır, zaten ona popülerliğini de bu sektör kazandırmıştır.  2015 yılında yayımlanan bir araştırmaya göre; cilde uygulandığında, jelin nemlendirici etkileri gözle görülebilirdir. Yaşlanmayı geciktirici ve cilt parlatıcı kremler (kolajen  ve elastiğini uyarıcı özelliğinden ve bu durumun cilt esnekliğini güçlendirmesinden dolayı),  içerdikleri malzemelerde genellikle Aloe Vera barındırmaktadırlar.

 

Saçların Güçlü ve Sağlıklı Kalmasına Yardımcı Olur

Zengin vitamin bileşimleri sayesinde Aloe Vera, birçok saç bakım ürünü için standart bir madde haline gelmiştir. B-12 vitamini ve folik asit eksikliği saçların kırılgan hale gelmesine ve dökülmesine sebep olabilmektedir. Aloe Vera’nın B-12 vitamini ve folik asit barındırdığını bildiğimize göre, Aloe Vera bazlı şampuanların düzenli kullanımının saçı güçlü ve sağlıklı tutmaya yardımcı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

B-12 ve folik asit, hayvansal ürünlerde daha bol bulunmaktadır. Fakat eğer vegan veya vejetaryen diyetini takip ediyorsanız, Aloe Vera içeren ürünler size iyi birer alternatif olacaktırlar.

Bunun yanı sıra, Aloe Vera içerisindeki A, C ve E vitaminleri saçı parlak ve pürüzsüz tutmaya yardımcı olabilir, aynı zamanda saç derisine fayda sağlaması açısından tahrişi, kepeği ve kuru saç derisini azaltabilir, böylelikle saçlarınız daha hızlı ve dolgun uzayabilir.

 

Evde Aloe Vera Nasıl Hazırlanır?

Aloe Vera bitkisi bir çok yerde satılmaktadır, bu sayede alıp evinize kolayca koyabilirsiniz. Evde Aloe Vera jeli hazırlamak için bitkiden bir yaprak koparın ve içerisinde bulunan lateks suyunun bitkiden boşalmasını sağlamak için yaprağı bir tabağa damlayacak şekilde dik olarak tutun. Unutmayın, bitkiden çıkan bu sıvıyı kullanmayacaksınız.

Bu işlemler tamamlandıktan sonra yavaşça yaprağın kabuğunu ayırın ve jel içeren jelimsi kısmı ayrı bir tabağa yerleştirin. Jeli hemen kullanabilirsiniz. Bazıları 1 saat kadar beklemenizi de tavsiye edebilir, deneyip hangisinin size daha uygun olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Daha sonra kullanmak isterseniz, Aloe Vera’yı bir cam kavanoza koyun ve dondurun. Bazıları ise daha sonra protein shakelerde kullanmak için bu jeli dondurup buz küpü haline getirmektedir.

 

Aloe Vera’nın Yan Etkileri Nelerdir?

Aloe Vera uygulandığı cilt bölgesinde tahrişe sebep olabilir. Bazı kişilerde hazımsızlık rahatsızlığını yatıştırmakla birlikte, diğerlerinde abdominal kramplara ve elektrolit dengesizliklere neden olabilir (özellikle de bitkinin lateks suyunun tüketilmesi durumunda). Aloe Vera içeren içeceğinizin, yaprağın içinden akan sarımsı sıvıdan değil, tamamen bitkinin jelinden yapıldığından emin olun.

Aloe Vera nedir sorusunu cevapladığımıza göre artık sizde hemen gidip bir Aloe Vera bitkisi satın alabilir ve bu bitkinin faydalarından yararlanmaya başlayabilirsiniz!

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.