Hemen Herkes Tarafından Faydalı Olduğu Kabul Gören Nadir Bir Takviye, Balık Yağı Hapı!

Kaslarımızın temel yapı taşı proteinler olsa da sağlıklı yağların önemi de asla es geçilemez. Diyetlerinizde karbonhidrat ve protein oranları gibi aldığınız yağlara da dikkat etmeniz sizi bir üst seviyeye taşımaya yardımcı olacaktır. Amacınız ister kas seviyenizi arttırmak, ister kilo vermek veya sadece daha sağlıklı yaşam için iyi bir yol arıyor olsun, balık yağı hapı içerdiği omega 3 sayesinde günlük diyet listenize eklemeniz gereken önemli bir takviyedir. Takviyeler dünyasında halen balık yağı hapı gibi fayda sağlayabileceğiniz başka bir ürün bulunmamaktadır. Kim olursanız olun balık yağının size fayda sağlayacağı neredeyse kesin.

Balık yağının temel faydaları:

  • Sağlıklı kolesterol düzeylerini destekler
  • Ruh halinizi yükseltir
  • Güçlü kemiklerin korunmasına yardımcı olur

Balık Yağı Nedir?

Balık yağı hapı, yağlı balık dokularından meydana gelen bir yağ asidi formülünün kapsül içerisine doldurulması ile oluşturulur. Bu formül eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asit (DHA) gibi omega 3 yağ asitlerini içerir, ki bunlar son yıllarda sağlık araştırması açısından en dikkat çeken şeydir.

Günlük diyetlerinde yüksek oranda balık yağı tüketen bireyler, balık yağı kapsülleri gibi ekstra takviyelere çok fazla ihtiyaç duymazlar.

Not: Birçok balık çeşidi insan vücuduna zarar verebilecek oranlarda cıvaya sahiptir, bu sebeple balık tüketiminde her zaman dikkatli olunmalıdır. Özellikle bilmediğiniz bir balık çeşidi tüketimi sonrası kötü hissederseniz doktorunuza danışmak isteyebilirsiniz.

Balıktaki cıva düzeyleri çok yüksek olursa, bu da sağık problemlerine sebep olabilir, bu nedenle balık tüketiminde iyi bir denge kurmanız hayati önem taşıyabilir. Eğer doğal yollarla yeterince balık yağı tüketme fırsatı bulamıyorsanız, balık yağı hapları güvenli bir şekilde ihtiyaçlarınızı karşılamanın en iyi yolu olacaktır.

Balık yağı takviyeleri kullanıcısına çok çeşitli avantajlar sunar. İşte bilmeniz gereken 3 önemli balık yağı faydası!

 

Sağlıklı Kolesterol Düzeyi

Balık yağı takviyeleri sağlıklı kolesterol düzeyinizin desteklenmesine yardımcı olabilir. Günde 250 mg ile 500 mg arasında EPA ve DHA içeren omega 3 tüketilmesi, HDL* seviyelerinizi LDL** seviyelerine karşı daha fazla destekleyebilir ve HDL seviyenizi arttırabilir.

Balık yağı takviyesi kullanmaya başlayıp, aynı zamanda içinde bolca taze meyve ve sebzeler bulunduran zengin bir diyet uygularsanız, sağlık seviyenizi arttıracak ve kolesterol düzeyinizi kontrol altına almış olacaksınız.

(*) HDL: Yüksek yoğunluklu lipoprotein.

(**) LDL: Düşük yoğunluklu lipoprotein.

 

Kemik Sağlığı 

Yaşlandıkça bütün bireylerde fakat özellikle menopoz yıllarına giren ve artık standart östrojen ve progesteron hormonu düzeyine sahip olmayan kadınlarda, tıpta osteoporoz terimi ile bilinen ve halk arasında kemik erimesi diye adlandırılan durum başlayabilir. Buna karşın menopoz dönemindeki kadınlarda uzun zincirli çoklu doymamış yağı asidi tüketiminin kemik yoğunluğnau ve kalsiyum dengesine etkisini araştıran bazı çalışmalar gösteriyor ki, daha yüksek seviyelerde bu yağ asitlerinin kullanımı sağlıklı kemiklerin korunmasına yardımcı olabilmektedir.

Eğer kemik sağlığınızdan şüphe ediyorsanız öncelikle tabi ki doktorunuza danışmanız ve daha sonra da balık yağı tüketimine dikkat etmeye başlamanız çok akıllıca bir hareket olabilir.

Kemik sağlığınızı genel anlamda desteklemenin en iyi yolu, diyetiniz süresince düzenli olarak yeterli miktarda kalsiyum aldığınızdan emin olmaktır. Yeterli kalsiyumu aldıktan sonra dikkat etmeniz gereken besin ise balık yağıdır

 

Ruh Hali

Bazı araştırmalar, diyetinizde düzenli olarak balık yağı bulundurmanın ruh halinize destek olabileceğini belirtmektedir.

Birçok kişi diyet programını hazırlarken vitamin ve mineral alımlarını es geçmektedir. Bu da sağlıklı bir vücut sistemini yeterli destekleyememeye yol açmaktadır. Doğru diyet uygulamamak sizi beklediğiniz hedeflerden uzaklaştıracak ve bu durum moral bozukluğuna yol açabilecektir.

Bunun aksine balık yağı tüketimi, sıklıkla mutluluk hormonu olarak da adlandırılan ve vücudumuzda bulunan serotonin hormonu seviyelerini güçlendirmeye yardımcı olur. Özellikle karbonhidrat seviyesi yüksek yemekler tüketiminden sonra rahat ve huzurlu bir ruh halinde kaldığınızda işte serotonin hormonunun faydalarını gözlemliyor olacaksınız. Bu nedenle, bireyler genellikle stres altındayken yüksek karbonhidratlı gıdaları tüketmek istemektedir, serotoninin temel kaynaklarından biri karbonhidratlardır.

Vücudunuzu balık yağı ile takviye etmek, stresi yönetmenize yardımcı olabilir ve vücuttaki serotonin salınımını doğal olarak destekleyebilir.

Sonuç

Omega 3 en çok bilinen omega çeşidi olsa da omega 6 ve omega 9 çeşitleri de bulunmaktadır ve bunlar birbirlerinden farklıdır. Omega 3 takviyenizin yanına omega 6 ve omega 9 takviyeleri de ekleyebilirsiniz. Fakat öncelikli olarak günlük bir kapsül balık yağını diyetlerinizden eksik etmeyin.

Gördüğünüz gibi, balık yağı hapı takviyeleri vücudumuza çeşitli avantajlar sunmaktadır. Balık yağı tüketimi kaslarınızı inşa etmenizde doğrudan fayda sağlamayacaktır, ancak dolaylı olarak antrenmanlarınızın kalitesini desteklemeye yardımcı olacaktır. Daha kaliteli antrenman daha kaliteli kas inşası demektir. Unutma, iyi bir vücut geliştiricisi sadece pazularına odaklanan değil bütün vücudunun sağlığı ile ilgilenendir.

Hadi, bir tekrar daha!

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.