4500 Yetişkinin Katıldığı 10 Yıllık Araştırma, Diyet Yapmak Hakkında Soruları Olanlar İçin Önemli Sonuçlara Sahip. Acaba En İyi Diyet Aslında Hiç Diyet Yapmamak Olabilir Mi?

Bugün sizlere oldukça ilginç bulduğum bir araştırmadan bahsedeceğim. Bu araştırmanın bana göre en önemli yanı gerçekleştirildiği uzun zaman dilimi ve araştırmaya katılan katılımcıların yüksek sayısı. Basitçe bu araştırma, insanların 10 senelik süre içerisindeki kilo alma ve kilo verme çizgilerini gözlemliyor ve kişilerin yaşamlarındaki ortak noktalardan yararlanarak diyet yapmak ve diyet yapmamak hakkında çıkarımlara gidiyor. Araştırmanın genel anlamda amacını anladığımıza göre hadi araştırmanın sonucunda ortaya çıkan bazı gözlemlere bakalım!

Bu 10 sene boyunca Finlandiyalı bir grup abimiz, 20’li yaşlardaki yaklaşık 4500 kişinin katıldığı ve katılımcıların kilo kontrolü ve kilo koruma alışkanlıklarının gözlemlendiği bu araştırmayı gerçekleştiriyorlar ve takip ediyorlar. Bu araştırmaya göre, ortalamada, bu araştırmaya katılan kadın ve erkeklerin %25’i kilolarını başarılı bir şekilde 10 sene boyunca korumayı başarıyorlar. Bundan çok daha düşük bir yüzdede bulunan katılımcılar ise (Erkeklerin 3.8%’i, Kadınların %7.5’i) kilo kaybı yaşıyorlar. Kilo kaybı yaşayan ve kilolarını korumayı başaran bu iki grup 2 konuda aynı deneyimi yaşanıyor; 1) Öğün kaçırmadan düzgünce günlük besinlerini tüketmeleri ve 2) Günlük öğünlerini tüketirken herhangi bir özel diyet programı uygulamamaları.

Diğer taraftan, araştırmaya katılan ve 10 yıllık süreçte kilo alan kadınlar arasında; iki veya daha fazla çocuğa sahip olma, şekerli içecekler tüketme (bkz. şeker ve kilo kontrolü), öğün atlama, özel diyet programları uygulama geçmişi ve hayatlarından memnun olmama gibi bazı faktörlerin aynı olduğu gözlemleniyor.

Bunun yanında araştırmaya katılan ve bu süreçte kilo alan erkekler arasında da; öğün atlama, geçmişte özel diyet programları uygulama ve sigara içme gibi bazı faktörlerin aynı olduğu gözlemleniyor.

 

Diyet Programı Uygulamadan Sağlıklı Bir Şekilde Beslenilebilir Mi?

Gittikçe popülerleşen ve normal diyet programlarına alternatif olan bir yaklaşım, esnek diyet yöntemini savunmaktadır. Bu yaklaşımın arkasında yatan fikir ise; makro hesaplamalarınıza uyduğu sürece diyetlerinizde esnek olmanızdır. Bu sayede kendinizi keskin kuralları olan bir diyet programına saplanmış gibi hissetmezsiniz.

Eğer düzenli olarak yemek yemek veya diyet yapmak sizin için zorlayıcı bir durumsa, bu yöntemi uygulamak yemek karakterinizi anlamaya yardımcı olmak adına oldukça etkili olacaktır. Sizde çevrenizde gözlemlemişsinizdir, bazı kişiler ne bulursa yiyebilen türden (bkz. BEN), bazı kişiler ise konu yemek yemek olunca oldukça seçici olan türdendirler. Yemek karakterinizi iyi bilmeniz, iştahınızı daha iyi kontrol etmeye ve böylece günlük öğünlerinizi daha keyifli bir şekilde tüketmenize, doğru besinleri vücudunuza kazandırdığınızdan emin olmanıza ve diyetinizi güçlü bir şekilde kontrol altına almanızı sağlar.

 

Kendinizin Diyetisyeni Olabilirsiniz

Başarılı bir diyet programının bel kemiği, günlük ne kadar kalori tüketmeniz gerektiğini anlamanız ve protein, karbonhidrat ve yağ tüketiminiz arasında doğru oranlamanızdan geçer. Günlük ihtiyacınız olan kaloriyi nasıl hesaplayabileceğinizi görmek için bu yazımı okuyabilir ve sürekli yeni yemek tariflerinin eklendiği yazılarımı görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Peki Tüm Bunların Anlamı Ne?

Normalde fit veya zayıf olan bir kişinin bir diyet programına tabi olmasını bekleriz, çünkü kilo vermek ile sorunu olan kişiler genelde bir çok farklı yolu ve diyetleri denediklerini fakat başarılı olamadıklarını belirtirler. Fakat bu araştırma gösteriyor ki, sağlıklı bir kiloda olmanın hatta kilo vermenin ana anahtarı aslında sadece diyet yapmak veya diyet programlarını harfiyen uygulamak değildir. Bundan daha önemlisi sizin doğru beslenmenizdir.

Benim bu konuda görüşüm ise her ikisinin de faydalı olduğu yönündedir, yani hem diyet programı uygulamak hem de uygulamamak. Nasıl yani dediğinizi duyar gibiyim, açıklayayım.

Eğer diyet yapmak, makrolarınızı takip etmek ve günlük tüketmeniz gereken besin oranlarını hesaplamak konularında sıkıntı yaşıyorsanız, başarılı bir diyet programını (bkz. 2500 kalorilik diyet planı) takip etmeniz önemlidir. Çünkü bu sayede bir diyet programının hangi yapı taşlarına oturtularak hazırlandığını ve aynı zamanda sizin hangi besinleri, ne sıklıkla tüketmekten hoşlandığınızı anlamış olursunuz. Diyet programlarını okumak, anlamak ve uygulamak sizin aynı zamanda kalori tüketiminde bilinçlenmenizi sağlar, böylece eliniz her çikolataya uzanırken aslında 500 kalorinin bir çikolata barından mı yoksa et ve sebzeden mi gelmesi gerektiğini sorgularsınız.

Fakat bir kez kendi sisteminizi öğrendiniz mi artık sizin için en sağlıklı olan hissettiğiniz gibi yemek yemeye başlamanızdır, bir kez bilinçlendiniz mi artık siz kendi başınıza kilonuzun kontrolünü tutabilirsiniz. Bu da diyetlerinizde ve öğünlerinizde tam anlamıyla bir kontrol yakalamanızı sağlar.

Bu araştırmadan çıkaracağımız en önemli sonuç ise; uzun vadede kilo vermenin tek başına diyet programı uygulamak ile değil fakat kilo almanın ve vermenin bilimsel anlamda nasıl olduğunu ve sizin bu konuda neler yapabileceğinizi iyice öğrenmenizden geçtiğidir. Yediğiniz yemekler size sadece yemek isimleri olarak değilde, kalori ve besin değerleri olarak anlam ifade etmeye başladığında eminim kilo alma ve kilo verme konusunda hayatınızda önemli bir döneme girmiş olacaksınız. O zamana kadar okumaya ve öğrenmeye devam!

Hadi, bir tekrar daha!

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.