Daha İri Bir Görünüme Mi Sahip Olmak İstiyorsun? O Zaman Güçlenmek Zorundasın, Çünkü Güç Aynı Zamanda Boyut Demektir!

Daha fazla güç daha fazla kas demektir. Aynı zamanda Ben Amca der ki; büyük güç büyük sorumluluk getirir, bakınız. Gerçekten de eğer doğru formu bozmadan ağrı kilolar ile antrenman yaparsan veya antrenman yaptığın kiloları zamanla arttırırsan sen de kilolar gibi büyüyebilirsin, güçlü vücut sahibi olabilirsin. Bu yüzden şimdiye kadar var olan en iyi vücut geliştiricileri çoğunlukla ağır kilo ile antrenman yapmış ve bunun sonucunda boğalar gibi güçlenmişlerdir. Çünkü onlar gücün aynı zamanda boyut demek olduğunu biliyorlardı.

 

 

Arnold Schwarzenegger ve Franco Columbo 300 kg’ın üstünde Deadlift yapabiliyorlardı.

En basit sebebi ise: İskelet kaslarınız, kemiklerinize tendonlar aracılığı ile tutunmaktadır. Vücudunuzu hareket ettirmek ve ağırlıkları kaldırmak için kaslarınız kasılır. Çalıştığınız ağırlığın artması, yer çekiminin o ağırlık üzerindeki çekim etkisini/kuvvetini de arttırır. Bu, kaslarınızı artan ağırlığı kaldırmak ve kontrol etmek için daha fazla çalışmaya zorlar.

Ağır ağırlık kaldırmak, vücudunuza ve kaslarınıza stres uygular. Bu sebeple vücudunuz, kaslarınızın aynı stresi/ağırlığı bir sonraki antrenmanınızda daha iyi kontrol edebilmesi için kaslarınıza daha da büyümesi ve güçlenmesi adına uyarı gönderilir. Bu uyarılma – iyileşme – bir adaptasyon döngüsüdür. Nietzsche(Niçe)’nin de dediği gibi ‘Seni öldürmeyen şey güçlendirir’.

Kısaca özetlemek gerekirse yeterli beslenir ve ağır kilo ile çalışırsan, büyürsün.

Arnold Schwarzenegger’de bu fikre katılanlardan birisidir. İşte Arnold’ın güç hakkında söyledikleri;
‘Gerçek şu ki, tüm vücut geliştiricileri güçlü değillerdir, özellikle antrenmanlarının çoğunu ağırlık makineleriyle yapmış olanlar. Buna karşın, yıllarca serbest ağırlıklarla çalışmak ve ‘powerlifting’ yapmak bana inanılmaz büyüklükte biseps, omuz, baldır ve sırt kasları kazandırdı. Basitçe, bu sebeple diğerlerinden daha büyük görünüyorum ve güçlüyüm.’

– Arnold Schwarzenegger, The Education of Bodybuilder (Bir Vücutçunun Eğitimi)

Dünyaca Ünlü Bir Çok Vücut Geliştirici Güçlü Vücut İçin Ağır Kilolar ile Antrenman Yapmıştır

Lou Ferrigno ve Stan Efferding, gücün boyut olduğunu gösteriyor.

Arnold, gücün boyuta eşit olduğunu anlayan ilk veya tek vücut geliştirici değildi. Ağır ağırlıkla antrenman yapan üst düzey vücut geliştiricilerinin listesi saymakla bitmez. İşte bazı vücut geliştiriciler ve ağır kilo ile antrenman yaptıkları hareketler;

• Franco Columbo. Arnold’un Sicilyalı antrenman partneri. 340 kg Deadlift, 240 kg Bench Press ve 300 kg Squat yapabiliyordu. Franco Mr. Olympia’yı iki kez kazandı.

• Reg Park. Arnold’ın akıl hocası ve büyük ihtimalle ona gücün boyut olduğunu öğreten kişi. 315 kg Deadlift, 225 kg Bench Press ve 270 kg Squat yapabiliyordu. Reg Park, Mr. Universe ünvanını üç kez kazandı.

• Ronnie Coleman. 8 kere Mr Olympia şampiyonu olmuş efsane vücut geliştirici bir zamanlar şöyle demişti “Herkes vücut geliştiricisi olmak istiyor ancak kimse ağır ağırlık kaldırmak istemiyor”. 360 kg Deadlift’i inanılması güç bir şekilde kolayca yapabilirdi.

• John Grimek. Olimpiyat Oyunlarında halterci olarak yarıştı. Sonra vücut geliştirmeye geçti ve Mr. America ve Mr. Universe ödüllerini kazandı. Grimek 60’lı yaşlarında halen 180 kg Deadlift yapabiliyordu.

• Dr Layne Norton Phd. Profesyonel vücut geliştiricisi ve aynı zamanda powerlifting yapmakta. Squat yaptığı ağırlığı arttırmak onun tabiri caizse ‘tavuk bacaklarını’ 53 cm’den 71 cm’ye çıkarmasına sebep oldu. 280 kg Squat, 175 kg Bench Press ve 315 kg Deadlift yapabilmektedir.

• Stan Efferding. 125 kg sınıfında 387 kg Squat ile dünya rekoruna sahip profesyonel vücut geliştirici. Kendisi sık sık dünyanın en güçlü vücut geliştiricisi olarak da anılmaktadır.

Bu vücut geliştiricileri yağ oranlarını azaltmak için yüksek tekrarlı izolasyon hareketleri de yaptılar. Ama bundan önce onlar yine hep güçlülerdi. Ağır kilolarla Squat, Deadlift ve Bench Press gibi bileşik hareketler(compound) yapmaları güçlenmelerinde büyük önem taşımıştır. Kas kütlelerinin ve vücut ölçülerini arttırmak için kullandıkları yöntemlerden biridir.

Not: ‘Abi ama bu adamlar steroid kullanıyor’ dediğinizi duyar gibiyim. Haksız da sayılmazsınız, hatta bunu bir diğer yazımda da belirtmiştim, bakınız. Fakat sadece ilaç kullanmanın sizi şampiyon veya en güçlü yapmayacağı da aşikardır. Bu yarışmalarda herkes ilaç kullanıyor fakat bazıları diğerlerinden daha irileşiyor, buna sadece ‘genetik avantaj’ demek doğru olmayacaktır. Bu kişiler aynı zamanda gerçekten çok ağır ve yoğun antrenmanlar da uygulamaktadır. Doğru antrenman ve beslenme büyümek için her zaman en önemli etkendir.

Bazı insanlar, powerlifterları örnek göstererek güç antrenmanlarının kas inşa etmediğini düşünüyorlar. Eğer powerlifting yapan kişilerden bahsediyorsak inanın bu kişiler kaslılar, hemde çok kaslılar, aksi halde o ağırlıkları asla kaldıramazlardı. Sadece bu kaslar yağın arkasında gizlenmiş durumdalar. Fakat kasın yanı sıra yağın da ekstra kuvvet verdiğini unutmamak lazım. Powerlifter yapanlar rakiplerinden daha yağsız oldukları için yarışmaları kazanmıyorlar. Daha ağır ağırlık kaldırdıkları için kazanıyorlar. Bu sebeple vücut estetiğinin burada pek bir önemi kalmıyor.
Kilo kategorilerine göre yarıştıkları için, en rekabetçi oldukları kategoriye göre vücut ağırlıklarını yükseltip alçaltıyorlar. Mesela düşük kiloda yarışan powerlifterçiler kilo almayı önlemek için daha dikkatli beslenirler.

 

Hugh Jackman, Wolverine rolü için ve Dwayne Johnson’da reklam çekimleri için Deadlift yaparak hazırlanıyor.

Ünlüler bile, özellikle fiziklerini gösterdikleri filmlerin setlerine hazırlanırken ağır kilolar ile antrenman yapmışlardır. Bir çoğu için kas kütlesini hızlıca arttırmanın ve ekranlardaki devler haline gelmelerinin en hızlı yolu budur.
Hugh Jackman şu anda 49 yaşında ve yaklaşık 210 kg Deadlift yapabiliyor. Twitter’da paylaştığı bir yazısı: “Eğer bar bükülmüyorsa, rol yapıyorsun(if the bar isn’t bending, you’re pretending – İngilizcesi tabi daha havalı kalıyor)”.

Güç boyut demektir darken Arnold gibi 300 kg Deadlift yapın demiyorum. Arnold’ın kimi zaman günde 4-5 saat antrenman yaptığını ve bunun yanında ilaç kullandığını da hesaba katarsak, ilaç kullansanız bile buna ulaşamayabilirsiniz. Fakat daha da güçlenebilirsin. Squat’ınızı 150 kg’ye, Bench Press’i 100 kg’ye ve Deadlift’i 180 kg’ye yükselttiğiniz zaman aradaki farkı anlayacaksınız.
Ve yine de çoğu kişi ağır kilo ile antrenman yapmamak için her türlü mazereti yapacaktır. Fakat dediğim gibi vücudunu büyütmek istiyorsan, güçlenmen gerek. Ve genel kas kütleni doğal olarak arttırmak için ağır kilo ile antrenman yapman gerek. Vakit kaybetme ve bugün hemen başla.

Hadi, bir tekrar daha!

2 Responses

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.