Antrenman Yapmaya Ara Verip Tekrar Başladığınızda Vücudunuzda Neler Oluyor? Eski Antrenmanların Geri Ödemesi, Kas Hafızası!

Neredeyse herkesin bildiği üzere ara verdikten sonra tekrar antrenman yapmaya başladığınızda kas gelişiminiz ağırlık kaldırmaya ilk başladığınız zamana oranla daha hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Bunu bilimsel olarak bilmeseniz bile kendi üzerinizde deneyimlemeniz mümkün. İlkler her zaman zordur ve bu zorluğu atlatmanın bir karşılığı olmalı değil mi? Evet, işte bu karşılığı biz kas hafızası olarak tanıyoruz.

Eğer daha önce belli bir süre vücut geliştirmekle meşgul oldunuz, daha sonra ara verdiniz ve tekrar ağırlık kaldırmaya başladıysanız, büyük ihtimalle ilk başladığınız zamana göre daha hızlı güçlendiğinizi ve büyüdüğünüzü gözlemlemişsinizdir. Peki bu gözlem gerçekten doğru mu yoksa kendimizi mi kandırıyoruz? Acaba zihnimiz bize oyun mu oynuyor?

Aslında bu durum her ne kadar bilimsel olarak doğrulanmış bir olgu olsa da, gerçekte vücudumuzda ve beynimizde neler oluyor, kaslarımız gerçekten bir hafızaya sahip mi yoksa daha etkili güç kazanımına başka bir şey mi sebep oluyor? Bu soruların arkasından giderek cevabımıza ulaşacağız.

Hadi araştıralım!

Öncelikle söylemekte fayda var, kas hücrelerimiz özellikle büyümesi için donatılmışlar, yani büyümek ve kocaman olmak kaslarımızın doğasında var. Kas hafızası gizeminin cevabı, kas hücreleri hakkında ilginç bir gerçekle başlar; kas hücreleri oldukça büyüktür ve bedenimizde bulunan nadir çok çekirdekli hücrelerden biridir. Yani, kas hücreleri sadece bir çekirdeği içermez, bir çok çekirdek barındırır.

Hacimlenme programları ile kaslarınızı aşırı yükledikçe kas hücrelerine yeni çekirdekler eklenir ve böylece kas hücreleriniz büyür. Kas lifleri içinde bulunan çekirdek sayısı, kas boyutunu düzenleyen en önemli koşullardan biridir. Tamam, işin mantığını şimdi anladık. Çalıştık, antrenman yaptık ve sonunda kas yapımıza daha çok çekirdekler ekledik, böylece kaslarımız gelişti. Şimdi can alıcı soru; peki ağırlık kaldırmaya ara verdiğimiz zaman ne oluyor ? Tamam kaslar küçülmeye, vücudunuz daha az fit görünmeye başlıyor.. Ama hayır, görsel olarak demiyorum, fizyolojik olarak ne oluyor?

İşte tam bu bölümde kas hafızasının ne olduğunu öğreniyor olacağız.

 

Kas Hafızasının Derinlerine Yolculuk

Antrenman yapmaya ara vermeniz kaslarınızın küçülmesine ve kuvvet kaybına yol açsa da araştırmalar gösteriyor ki bu durum kas hücresi  içerisinde bulun çekirdeklerin sayılarında bir azalmaya yol açmıyor!!! Yani uzun süre boyunca antrenman yaparken ürettiğiniz çekirdekler (kasların boyutunda küçülmeler gerçekleşse bile) kas liflerinizin içinde azalmadan saklanıyorlar. Vücudunuza yaptığınız yatırım asla boşa gitmez, işte burada bunun bir kanıtı daha görüyoruz! Böyle mükemmel ve potansiyelli makineniz varken onu çalıştırmamak, kullanmamak aptallık demektir.

Kas büyüme evrelerini sıralamak gerekirse;

1) İyi bir kas geliştirme antrenmanı yapılır, kaslar aşırı yüklenmeye maruz kalır,

2) Yüklenmenin sonrasında yeni kas hücresi çekirdekleri üretilmeye başlanır,

3) Daha fazla antrenman ve buna uygun diyetle bu çekirdekler yeni kas proteinlerini sentezleyerek kas liflerinde büyümeye sebep olur.

Artan çekirdek miktarı sayesinde, kas lifleri fizyolojik atrofiye karşı direnç gösterir. Peki kaslarımız nasıl küçülüyor? Vücut geliştirmeye ara verilir ve bu süre uzun bir zaman boyunca devam ederse, protein bozunma oranları protein sentez oranlarını aşar, protein bozunma oranının yükseliğinden dolayı da kaslar gün geçtikçe büzülmeye başlar fakat dediğimiz gibi çekirdekler kaybolmaz.

Kaslarınızda daha önce ürettiğiniz çekirdekleri koruduğunuz için ileri ki zamanlarda vücut geliştirmeye tekrar başladığınızda kaslarınızda vücut geliştirmeye ilk başladığınız zamanlar gibi değil, daha hızlı bir gelişim ortaya çıkar. Çünkü kaslarınızın büyümesi için gerekli olan kas hücrelerine çekirdek ekleme işlemini çoktan bitirmişsinizdir, kaslarınız tekrar büyük olmaya çoktan hazırdır.

İşte bu kas hafızası olarak bildiğimiz olgunun fizyolojisidir.

 

Hayatınız Boyunca Bir Arkadaş, Kas Hafızası

Bu ve bunun gibi (ağırlık kaldırma çalışmalarımızın hayatımızın geri kalanında bize hep geri ödeyeceğini gösteren) araştırmaları çok motive edici buluyorum, bu sporu sevmemin sebeplerinden biri de bugün yaptığım antrenmanların bütün pozitif etkilerini hayatım boyunca taşıyacağımı bilmem. Kendinize yaptığınız yatırım, her zaman en değerli yatırımdır. Siz ne kadar iyiyseniz, hayat da o kadar iyi olacaktır.

Bu doğrultuda, bilim insanları gençlik yıllarımızda kaslarımızı yeni çekirdeklerle doldurmanın;

A) kas gelişiminin daha sonraki yıllarda zorlaşması

B) kalıcı kas kaybının en ciddi yaşlanma hastalıklarından biri olması nedeniyle büyük fayda sağlayacağına inanıyorlar.

Yani kollarında halen kuvvet varken onları kullan, zamanı geldiğinde zaten onları dinlendirmek zorunda olacaksın. Bugün çalışman gerek!

Bilgi her zaman çok önemlidir. Böyle bir bilgi ile bir süre boyunca vücut geliştirmeye ara vermeniz gerektiğinde, kaslarınızda hafif azalmalar olacak olsa bile geri döndüğünüzde kas gelişiminizin çabuk olacağını bilirsiniz ve buna göre bir plan yapabilirsiniz.

Hayatınızda bazı evreler olabilir ve ağırlık kaldırmaya haftalarca hatta belki aylarca ara vermenizi gerektirecek değişimler gerçekleşebilir. Fakat artık biliyoruz ki eski formunuza kavuşmak için tekrar aynı süre çalışmak zorunda değilsiniz. Kas hücrelerinde üretilen çekirdeklerin kaybolmaması, önceden yaptığınız antrenmanların boşa gitmemesi ve bu sayede geri kazanımınızın hızlı olması sebebi ile tekrar antrenman yapmaya başlamak daha motive edici olacaktır. Belki de hafta 2-3 gün ağırlık kaldırarak yavaş yavaş eski formunuzu yakalamanız mümkün olacaktır. Bütün bunlar için teşekkür etmeniz gereken şey; evet, kas hafızası!

 

Hadi, bir tekrar daha!

2 Responses

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.