Whey Proteini Söz Konusu Kas İnşa Etmek Olduğunda Kraldır, Peki Aynı Zamanda Kilo Vermek İçin Whey Protein Kullanmanın Oldukça Etkili Olduğunu Biliyor Muydunuz?

Şimdiye kadar onu kaslarınızı şişirmek için kullandınız ve doğruda yaptınız. Konu kas yapımı olduğunda whey protein sizin en yakın dostunuzdur. Fakat acaba bu harika protein türü bize başka konularda da yardımcı olabilir mi? Mesele kilo vermek için whey protein kullanmak gibi? Evet, gerçekten de bu hızlı sindirilen bu proteinler kralının güçlü bir iştah bastırıcı öğün olduğunu söyleyebiliriz.

Whey proteinin bağırsağınızdaki açlık hormonlarını kontrol etmede, beyninizdeki iştah kontrol merkezini uyarmada ve aynı zamanda kan şekeri seviyelerinde de(iştah üzerinde olumlu etkisi olan) yararlı bir etkisi oluşturmada katkılı olduğu gösterilmiştir. Whey protein kazein protein ile kıyaslandığında kısa vadede daha başarılı bir iştah kesicidir. Kazein protein uzun vadede protein sindirimi ve sağlanması konusunda ön plana çıkar.

Şimdi kilo vermeye giden yolda whey proteinin sağlayabileceği faydalara daha yakından bir göz atalım.

 

İştahı Bastıran Hormonları Arttırma

Whey protein, farklı biyoaktif bileşiklerden ve vücudunuzda güçlü etkiler bırakan birçok küçük moleküllerden oluşur. Bunların içinden glikomakro protein(GMP), iştahınızı bastırmada önemli bir rol oynayabilenlerden bir tanesidir. GMP’nin, bağırsak hormonu olan kolesistokinin(CCK) salgılanmasını arttırdığı gösterilmiştir. CCK, beyninize tokluk sinyallerinin gönderilmesinde büyük bir rol oynar, bu da buzdolabına daha az gitmenize sebep olabilir.

İştah üzerine yapılan bir araştırmada, whey proteinde GMP bulunduğunu ve buna bağlı olarak whey proteinin iştahı tutmada önemli bir etkiye sahip olduğunu tespit etmiştir. Bu araştırmada araştırmacılar iki denek grubu oluşturmuş ve A grubuna normal whey protein, B grubuna içerisinden GMP’si alınmış whey protein vermişlerdir. Daha sonra denekler açık büfeye diledikleri gibi yemek için gönderilmiş ve B grubunun A grubuna oranla çok daha fazla yemek yediği gözlemlenmiştir.

 

Enerji Yeterliliği İle İlgili Beyine Sinyal Gönderme

Whey protein, diğer protein kaynaklarına göre daha fazla lösin(kritik bir BCAA çeşidi) içerir. Kas inşası rolünün ötesinde, lösinin iştah üzerinde doğrudan bir etkisi olabileceği düşünülmektedir. Journal of Science dergisinde yayınlanan bir araştırmada, araştırmacılar whey etkilerini araştırmak için deney fareleri kullanarak  iki grup oluşturmuşlardır. A grubundaki farelere lösin enjekte edilmiş ve diğer gruptakiler ise normal bırakılmıştır. Uzun süre aç bırakıldıktan sonra bu farelere sınırsız yiyecek sağlanmış ve sonuçlar gözlemlenmeye başlanmıştır. Buna göre, 24 saatin sonunda iki gruptaki farelerde kilo almışlardır, tek bir farkla, A grubundaki fareler B grubundakilerin sadece 1/3’i kadar kilo almışlardır!

Bu araştırmanın ışığında bakacak olursak; lösin, mTOR* ve hipotalamus** arasında karmaşık bir ilişki var gibi görünüyor. Araştırmacılar, mTOR’un enerji sensörü rolüne sahip olduğunu ve iştahı düzenlemeye yardımcı olduğunu düşünmektedirler.

Lösin açısından zengin whey tükettiğiniz zaman, lösin, mTOR kompleksine yakıt kullanılabilirliği sinyali verir. Sonuç olarak, mTOR, iştahınızı azaltmak ve tok hissetmenize yardımcı olmak için hipotalamusa sinyal gönderir.

(*) Kas proteini sentezini başlatan hücrelerde ana büyüme regülatörü.

(**) Beyindeki iştah kontrol merkezinin bulunduğu bölüm.

 

Kan Şekerini Dengeleme

Açlık, düşük kan şekeri düzeylerinin sonuçlarından biridir. Özellikle karbonhidrat açısından zengin olan(basit karbonhidratlar özellikle) bir öğün yedikten sonra kan şekeri değerleri yükselir. Kısa bir süre sonra, kan şekeri seviyelerini normal aralıkta tutmak için insülin seviyeleri yükselir. Kan şekerindeki hızlı yükselme ve bunu takip eden insülin yanıtı, kısa bir süre sonra kan şekeri düzeylerini azaltabilir. Buda açlık hissinin devreye girmesine yol açabilir.

Whey proteini bu cevabı azaltmaya yardımcı olabilir, tüketiminden sonra uzun süre kan şekerini dengeleyebilir ve doygunluk hissini arttırabilir. Whey, iki inkretinin salınması üzerinde derin etkiye sahiptir: glukagon benzeri peptit-1(GLP-1) ve glikoz bağımlı insulinotropik polipeptit(GIP). İnkretinler, doğru kan şekeri kontrolünü sağlamak adına yediğiniz bir öğün sonrasındaki insülin tepkisini arttırmak için çalışırlar.

Devamında açlık artışına sebep olan, kan şekeri ve insülinde büyük bir artışla karşılaşmak yerine,  whey protein tüketerek hem enerji hem de tokluk konusunda vücudunuzun uzun süre dengede kalmasına yardımcı olubilirsiniz. Buna ek olarak GLP-1 ve GIP, iştahınızı bastırmak ve mide boşaltımını yavaşlatmak için önemlidir.

 

Whey Protein Çeşitliliği

Açlığa karşı savaşmak için protein shake tüketmek size çekici gelmiyorsa whey protein tozunu yemeklerinizin içine de karıştırabilirsiniz. Protein krepleri, protein yulaf ezmesi veya ev yapımı protein atıştırmalıkları hazırlayabilirsiniz. Hepsinden ayrı keyif alacağınızdan eminim!

Eğer benim gibi proteini sıvı tüketmeyi sevenlerdenseniz harika protein shake tarifleri ile karışımlarınıza renk katın!

 

Hadi, bir tekrar daha!

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.