Sağlığınızı, Uykunuzu ve Antrenman Performansınızı İyileştirecek Magnezyum Takviyesi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Daha önceki yazımda multvitaminlerin işlevlerinden ve öneminden bahsetmiştim, bu sefer ise daha derine inerek bu minerallerin hepimiz için ne kadar önemli olduklarından tek tek bahsetmeye başlayacağım. Ve bu sebeple başlangıcımızı magnezyum takviyesi hakkında konuşarak yapmanın harika olacağını düşündüm.

Hepimizin bildiği üzere, vücudumuzun görevlerini ve işlevlerini (kemik mineralizasyonu, enzim reaksiyonları ve sinirlerin uyarılması gibi) daha iyi yerine getirebilmesi adına yeterli vitamin ve mineral tükettiğimizden emin olmak oldukça önemlidir. Fakat bir çok kişi magnezyumu yeterince tüketmiyor ve buna karşın bu önemli mineralin vücudumuza inanılmaz faydaları var.

 

Magnezyum Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Magnezyum eksikliği durumunda; kabızlık, uyku sorunu, baş ağrısı ve düşük kemik-mineral yoğunluğu gibi sağlık sorunları görülebilmektedir. Bu saydığımız bedensel sorunların magnezyum eksikliğinden dolayı ortaya çıkması ve bunun uzun süreli devam etmesi, ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bu sebepten dolayı, minerallerin ne işe yaradığını ve vücudumuzu sağlıklı tutmak adına neden önemli olduklarını bilmemiz oldukça önemlidir.

 

Magnezyumun Faydaları Nelerdir?

Metabolizmayı  Sağlıklı Tutar

Kabızlık durumunun magnezyum eksikliğinden dolayı ortaya çıkabileceğinden bahsetmiştik. Bunun sebebi ise magnezyum eksiliği durumunun metabolizmanın düzgün çalışmasına negatif etki edebilmesidir. Diğer bir deyişle, magnezyum metabolizmanın düzgün çalışması için faydalıdır.

Buna sebeple, yeterli seviyede magnezyum tüketmeniz bağırsakların düzgün çalışmasına oldukça yardımcı olur. Eğer kabızlık ile ilgili bir sorununuz varsa daha çok magnezyum tüketmeyi düşünebilirsiniz.

 

Uykunuzu İyileştirir

Uykunun herkes için ne kadar önemli olduğundan önceki yazımda bahsetmiştim, özellikle sporcular için.. Tekrar hatırlamamız gerekirse, tükettiğiniz vitamin ve mineral miktarı uyku kalitenizi ve süresini değiştirmekte oldukça etkilidir. Uykunuzu etkileyen bu minerallerden bir diğeri ise magnezyumdur.

Magnezyum GABA adı verilen özel bir nörotrasmittere bağlanır. Bu sebeple magnezyum eksikliği görüldüğü zaman; uyku kalitesinin düşmesi, uyumakta zorlanma veya her ikisi birden görülebilmektedir. Özellikle sporcular unutmamalıdır ki, iyi uyku iyi bir kas iyileşmesine sebep olduğu için bu aynı zamanda iyi bir kas gelişimi de demektir.

Bunun yanında bazı araştırmalara göre ise magnezyum eksikliği, ruh halinde ani değişikliklere yol açabilmektedir, bu da uykunuzu negatif yönde etkileyebilir. Yinede magnezyumun bu etkisinin daha çok araştırılması gerektiği söylemekte fayda var, çünkü bu durumu sadece magnezyum ile ilişkilendirmek oldukça zor.

 

Elektrolit Dengenizi Korur

Kalsiyum ve magnezyum birlikte çalışarak kas aktivitesini kontrol etme üzerinde önemli bir rol oynamaktadır. Magnezyum kasların gevşemesine yardımcı olurken, kalsiyum kasların kasılmasında görev alır. Bu sebepten dolayı, kalsiyum ve magnezyum seviyeleri arasında oluşacak uyumsuzluk kas ağrılarına ve kas kramplarına sebep olabilir. Daha ayrıntılı bilgi için bu araştırmayı inceleyebilirsiniz.

Aynı zamanda potasyum ve sodyum da kas kasılmasında önemli rol oynar, bu yüzden ağır kilolar ile antrenman yapanlar ve sporcular, antrenman dönemlerinde tükettikleri elektrolitlere dikkat etmelidirler. Yeterine potasyum ve sodyum tüketmemek antrenman kalitenizi olumsuz etkileyebilir. Neden mi bir anda potasyumdan bahsetmeye başladık? Açıklayalım!

Bilmeniz gerekir ki yeterli potasyum seviyelerini korumak için vücudumuz yeterli magnezyuma ihtiyaç duyar. Çünkü, potasyum tek başına hücre zarından geçemez, potasyumun hücre zarlarından geçişini magnezyum sağlar. Buda demek oluyor ki; magnezyum olmadan vücudumuz potasyumu kullanamaz. Bundan dolayı da magnezyum seviyelerinde bir eksiklik yaşanması, potasyum eksikliğine ve buna bağlı olarak; halsizliğe, kramplara ve uzun süreli kas ağrılarına sebep olabilir. Diyetlerinizde yemekler veya takviyeler aracılığı ile magnezyum alımınızı arttırmanız, vücudunuzdaki elektrolitler arasındaki dengeyi sağlamanızda ve antrenman performansınızı arttırmanızda yardımcı olabilir.

 

Kemiklerinizi Güçlendirir

Güçlü kemikler için kalsiyum olmazsa olmaz bir mineral türüdür ve kemiklerinizi güçlendirmek için diyetlerinizde hali hazırda yeterince kalsiyum bulunduruyor olabilirsiniz, hatta olmalısınızda.

Ama şu da bir gerçek ki, kalsiyum dışında bir çok vitamin ve mineral de kemikleri güçlendirmekten sorumludur. D Vitamini ve magnezyum, kemik inşası için önemli diğer vitamin ve minerallerdir. Magnezyum ve D Vitamini hücre içine  geçen kalsiyumun miktarını arttırmada ve bu kalsiyumun iletilmesinde faydalı olabilir. Bu sebepten dolayı da magnezyum, güçlü kemikler için oldukça önemlidir.

 

Ne Kadar Magnezyum Tüketmelisiniz?

Yetişkin erkek ve kadınlar için önerilen günlük magnezyum miktarı 310 miligram ile 420 miligram arasındadır. Yaşı biraz daha ilerlemiş kişiler için ise bu oran 500 miligrama kadar çıkartılabilir.

Yine de metabolizmanın ihtiyacı olan uygun magnezyum seviyeleri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Eğer yeterine magnezyum tüketmediğinizi düşünüyor veya magnezyum eksikliğinden şikayet ediyorsanız günlük 200 miligram magnezyum tüketimi ile başlayabilir ve vücudunuzun bu orana reaksiyonunu gözlemleyerek magnezyum tüketiminizde kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

 

Magnezyum Takviyesi Kullanmak Sağlıklı Mı?

Magnezyum takviyeleri, düzgün kullanıldığı ve önerilen doz aşılmadığı sürece güvenli ve etkilidirler. Fakat yinede bu takviyeler bazı medikal ilaçlarla birleştiği zaman beklenmeyen sonuçlara sebebiyet verebilirler. Bu sebeple eğer antibiyotik, kas gevşetici, tansiyon ilacı gibi ilaçlar kullanıyorsanız doktorunuzla bu durumu görüşmek isteyebilirsiniz.

 

Magnezyum Takviyesi Yan Etkileri Nelerdir?

Magnezyumun bilinen ciddi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Yinede ishal, midenizde ağrılar veya kramplar hissetmeniz halinde magnezyum alımınızı azaltmak isteyebilirsiniz, bazen fazla magnezyum tüketimi bu sonuçları doğurabilmektedir.

 

Magnezyumu Tüketmenin Yolları Nelerdir?

Magnezyum tüketmenin bir kaç farklı yolu bulunmaktadır. Tahmin edeceğiniz üzere diyetlerinizde tercih edeceğiniz yiyecekler sayesinde veya sporcu takviyeleri (bkz. multivitaminler) yoluyla vücudunuz ihtiyacı olan magnezyumu tüketebilirsiniz. Fakat bunlara ek olarak sizlere biraz daha farklı ve eğlenceli bir yolla nasıl magnezyum tüketebileceğinizden bahsedeceğim. Epsom tuzu! Epsom tuzu ismini İngiltere’nin Epsom kasabasından almaktadır, bu tuz içerisinde magnezyum, kükürt ve oksijen bulunduran inorganik bir tuzdur.

Bu tuzu duş alırken vücudunuza lif yardımı ile uygulayabilir ve böylelikle vücudunuza magnezyum geçişi sağlayabiliriz. Bu size biraz tuhaf gelebilir ama hatırlayın, vücudumuz sadece güneş ışınlarına maruz kalarakta D Vitamini alabilmektedir.

Buna ek olarak Epsom tuzunun stres, depresyon ve kas ağrılarında iyi geldiği söylenmektedir.

 

Ne Zaman Magnezyum Tüketmelisiniz?

Güne zinde ve güçlü başlamak adına, magnezyumun gece tüketilmesi tavsiye edilebilir fakat gün içerisinde diyetinizle beraber magnezyum tüketmemeniz için de hiç bir sebep yoktur.

 

Hangi Besinler Magnezyum Açısından Zengindirler?

Magnezyum açısından zengin yiyecekleri tüketerek doğal yolla kanınızdaki magnezyum seviyelerini arttırabilirsiniz. Açıkçası sizde tahmin edersiniz ki doğal yiyecekler aracılığı ile tüketilen magnezyum, magnezyum haplarına oranla vücut tarafından daha iyi kullanılır.

Temel magnezyum kaynaklarına örnek verecek olursak; yapraklı yeşil sebzeler (karalahana, ıspanak vb.), kara fasulye, kuru yemişler, badem ve kabak çekirdeği gibi yiyecekleri sayabiliriz.

Zevkinize göre bu magnezyum kaynaklarını günlük diyetlerinizde kullanabilirsiniz. Böylelikle genel sağlığınızı iyileştirme ve daha dinç bir vücuda sahip olmak için metabolizmanızı iyice desteklemiş olursunuz.

 

Sonuç

Magnezyum takviyesi kullanmanın hepimiz için ne kadar önemli olduğunu artık biliyoruz. Görüldüğü gibi günlük yaşamımız ve genel sağlığımız için oldukça önemli olan magnezyumun bir çok faydası bulunmakta ve bu sebeple ona dikkat etmemiz oldukça önemli. Bu yüzden, hemen bugün diyetlerinizde magnezyumu eksik etmemeye özen göstermeye veya en azından multivitamin takviyeleri kullanmaya başlamakta fayda var! Bedeninize iyi bakın.

Hadi, bir tekrar daha!

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.